Šachový kroužek na ZŠ Kuldova (2016/17)


Začátečníci / Mírně pokročilí / Pokročilí (stáhnout příhlášku)

Kdy:    čtvrtek 1600 – 1730
Kde:    učebna "U jídelny"

MINI – šachy pro začátečníky z 1. a 2. tříd (stáhnout příhlášku)

Tento kroužek otevíráme obrok. Letos neprobíhá.
Kdy:    středa 1515 – 1600
Kde:    učebna "U jídelny"            |Více informací|


Historický úspěch – Kuldovka nejlepší základkou v České republice

Od úterý 21. června do středy 22. června probíhalo v moderním zlínském kongresovém centru republikové finále Mistrovství České republiky škol v šachu. Náš tým zde dosáhl obrovského historického úspěchu. Družstvo Kuldovky ve složení Vojta Jurásek, Michal Žitný, Kamil Khadash, Samuel Khadash a Radim Musil vybojovalo stříbrné medaile a v rámci základních škol skončilo dokonce první! Cesta k tomuto obrovskému úspěchu ale nebyla jednoduchá...


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu

...Začala již více než před čtyřmi lety. Pro stručnost ovšem tyto čtyři roky plné dřiny a odříkání přeskočíme a vrhneme se rovnou do prvního kola, kde se naším soupeřem stal vítěz Karlovarského kraje – První české gymnázium v Karlových Varech.


1. kolo: Kuldovka × gymnázium Karlovy Vary
1. kolo: Kuldovka × gymnázium Karlovy Vary

Ukázalo se, že svůj kraj neovládli omylem. Kladli nám velice tuhý odpor. Zatímco na okolních stolech se už dávno dohrálo, u nás se stále bojovalo. To je patrné také z několika záběrů streemovaného přenosu: Úvodní část / Dohrávání posledních partií / Michalův soupeř udržel remízu. Vyhráváme 3,5:0,5.

Druhé kolo nám za soupeře přineslo silné domácí Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť. Tento tým bojoval celý turnaj o medaile a definitivně o ně přišel až nepovedeným posledním kolem (skončil pátý). S námi ovšem prohrál 3:1. To nám pro 3. kolo zajistilo dalšího silného soupeře a jednoho z hlavních aspirantů na cenný kov – ZŠ Hošťálkovou. Předloni skončili čtvrtí, loni dokonce třetí. Po tvrdém boji končí náš střet 2:2, což nás dostává na první stůl proti hlavnímu favoritu a také vítězi celého turnaje. Čeká nás Gymnázium Pardubice.


4. kolo: Gymnázium Pardubice × Kuldovka
4. kolo: Gymnázium Pardubice × Kuldovka

Rychlou výhrou nás do vedení posouvá Samuel. Ostatní partie se ale rozhodují až v dramatických časovkách. Opět dohráváme mezi úplně posledními. Bod nám nakonec přidává ještě Michal. Celý zápas tak končí 2:2. Jen škoda, že se kamery tomuto předčasnému finále téměř vůbec nevěnovaly a tak ve více než desetihodinovém záznamu z něj nelze shlédnout téměř nic. V průběžném pořadí držíme parádní 3. příčku. Poslední úterní kolo nám přináší naše přátele a našeho největšího krajského rivala ZŠ Tyršova Kuřim.


5. kolo: Kuldovka × ZŠ Tyršova Kuřim
5. kolo: Kuldovka × ZŠ Tyršova Kuřim

O co menší pozornost věnovaly kamery předchozímu utkání, o to větší tomuto. Detailních záběrů lze najít okolo deseti. Zde nabízíme malý výběr: Zasedání k šachovnicím / Vtipkování před zápasem / Zahájení / Střední hra / Koncovka. Kluci z Kuřimi nám (s notnou dávkou štěstí) vrátili porážku z krajského kola. Zaznamenali jsme tak naši první (a poslední) prohru. Do následujícího dne startujeme z průběžného 7. místa...


Na oddech jeden diagram. Černý na tahu. Jak partie dopadne?

Černý na tahu - jak partie dopadne?
Černý na tahu - jak partie dopadne?

Lze vyhrát. Správných cest je několik. Hlavní myšlenka je ale vždy stejná – za pomocí střelce nepustit bílého jezdce z rohu a následně jej z tohoto rohu vyhnat svým králem. Např.: 1... b5 2.Kb2 Kb4!! (po jakémkoli jiném tahu se bílý jezdec dostane z rohu – zachrání remízu) 3.Kc1 Sb3! (důležité tempo – chceme soupeři zamezit vstup na b2) 4.Kb2 Sa4 5.Kc1 Ka3! (5.Kc3?? Jc2! =) 6.Kb1 b4 7.Kc1 Ka2 a bílý se může vzdát. Tuto i jakoukoli jinou technickou koncovku (max. 6 kamenů) lze pochopit / naučit se s využitím nedocenitelné online databáze koncovek.


...Každý, kdo dobře zná republikové finále přeboru škol ví, že první den slouží jen jako jakýsi "rozjezd" před skutečným závodem. Ten začíná až druhý den. Až druhý den se opravdu rozhoduje o vítězích. V prvním "rozhodujícím" zápase nás potkává vítěz Jihočeského kraje – Gymnázium J. V. Jirsíka Č. Budějovice.

Tento tým je většinově tvořen hráči vítězného družstva MČR z roku 2012 v kategorii I. stupeň. Letos v celém turnaji prohrál jediný zápas. S námi udržel remízu. Spokojení příliš nejsme, očekáváme, že nás tato remíza odsune z první desítky.

Ale ne! Opak je pravdou. Remíza nás překvapivě posouvá vpřed. Jsme pátí! Medaili máme na dosah. Když příští kolo vysoko vyhrajeme, můžeme se ocitnout v první trojce. V cestě nám ovšem stojí další z favoritů turnaje – ZŠ Frýdek-Místek, Pionýrů.

Frýdek-Místek je "továrna" na šachové talenty. Prakticky neexistuje mládežnická vrcholová akce, ze které by děti z tohoto šachového města nepřivezly nějaký cenný kov. Kluci se ale překonávají. Podávají skvělý výkon. Vítězíme vysoko 3,5:0,5! V průběžném pořadí se posouváme na třetí místo. V předposledním kole nás čeká ZŠ Nepomuk až z Plzeňského kraje.


8. kolo: ZŠ Nepomuk × Kuldovka
8. kolo: ZŠ Nepomuk × Kuldovka

Hrajeme o všechno. Buď teď nebo nikdy. Samuel méně zkušeného soupeře rychle přehrává a vyhrává, ostatní ale předvádějí o poznání opatrnější a soustředěnější výkony (viz záznam). A předvedená zkušená hra bez zbrklých rozhodnutí přináší své ovoce. Vyhráváme jednoznačně 4:0! V průběžném pořadí se posouváme na druhou příčku. Medaile je na dosah. Stačí v posledním kole neprohrát.

Máme ještě šanci na zlato? Zdá se to nemožné. Gymnázium Pardubice má nad námi bod a půl náskok a v posledním kole se střetne s jasným outsiderem. Mělo by vyhrát 4:0. Naopak nás čeká ze zbylých škol nejtěžší možný soupeř – Gymnázium Jírovcova České Budějovice. Když nás porazí, můžou být druzí. Bojujeme tedy "jen" o druhé místo...


9. kolo: Michail Gubin × Jan Nešpůrek
9. kolo: Michail Gubin × Jan Nešpůrek

...Jak moc jsem se mýlil. Samuel vyhrává, Vojta vyhrává, Kamil remizuje a Michal vyhrává. Gymnázium Pardubice ztrácí bod a půl. Se štěstím. Onoho půl bodu zachraňuje Jan Nešpůrek v naprosto prohrané pozici, když mu soupeř s dámou víc dovolil přechod do remízové koncovky (viz diagram). Tím svému týmu zachraňuje 1. místo. Jsme druzí.

Druhé místo je naprosto fantastický úspěch, v který začátkem tohoto roku nemohl nikdo ani doufat. Díky obrovskému výkonnostnímu skoku všech čtyř kluků (v součtu si polepšili o více než tisíc ELO bodů) se to ale stalo skutečností. Vojta byl nejlepším hráčem 1. šachovnice a Samuel nejlepším hráčem 4. desky (nejlepší šachovnice). Michal vyhrál druhý den mistrovství všechny 4 partie. Také Kamil téměř všechny své soupeře jednoznačně přehrával. Body ztrácel až v časovkách, několikrát prohrál na čas. Za předvedený výkon by si zasloužil nejméně dvojnásobek bodů. I tak byly ale i jeho body ze závěru turnaje pro tým velice důležité. Přínosný byl i Radim v roli náhradníka. Nejen jako psychická podpora a jistota zálohy, ale také jako člen organizačního a realizačního týmu.

Na závěr bych rád poděkoval všem, díky kterým jsme to mohli dotáhnout tak daleko. Možná největší poděkování si zaslouží rodiče všech kluků, za nesmírnou podporu, kterou tomuto královskému koníčku věnují a věnovali. Nebylo by to možné ani bez obrovské vstřícnosti školy, zejména pana zástupce ředitelky školy Dalibora Horáčka. Důležitá byla a je také významná podpora šachového klubu Lokomotiva Brno. Velké poděkování patří těm, kteří se klukům (často nezištně) věnovali a předávali jim své šachové znalosti a zkušenosti. Jmenovitě zejména Vojtovi Zwardoňovi, Edovi Medunovi a Miroslavu Hurtovi, ale i mnohým dalším. Za nemalou finanční podporu kluků pak ještě jednou děkuji Antonínu Továrkovi (thtak.cz) a Jaroslavu Pospíšilovi (www.protection.cz).




Mistrovství ČR školních týmů v šachu

Unikátní. Letošní mistrovství České republiky školních týmů v šachu přináší řadu zajímavých "poprvé". Jde o největší mládežnickou šachovou akci, které se účastní více než 5000 žáků základních a středních škol. 90 nejlepších týmů se střetává 21. až 22. června 2016 v moderním zlínském kongresovém centru.


Kongresové centrum Zlín – hrací prostory
Kongresové centrum Zlín – hrací prostory

Novinkou je streamování celého průběhu turnaje online na web. Hrají se tři samostatné turnaje (v kategoriích 1. až 5. třída ZŠ, 6. až 9. třída ZŠ, střední školy). Poprvé v historii se všechny tři turnaje odehrávají v jeden okamžik na jednom místě. Více informací naleznete na webu pořadatele.



Obrovský úspěch na Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapidšachu

Více než půl tisíce mladých šachistů. Poslední květnový víkend proběhl kousek od sečské přehrady 17. ročník Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapidšachu. Šestičlenné družstvo tvořili vždy 4 děti (2001 a ml.), jedna dívka (2001 a ml.) a jeden mladší žák (2004 a ml.). Souběžně s MČR proběhly také Turnaj dvojic nejmladšího žactva (2007 a ml.) a doprovodný turnaj jednotlivců. Nemohli jsme tu chybět.


Úspěšná výprava Lokomotivy
Úspěšná výprava Lokomotivy

Výpravu brněnské Lokomotivy tvořila 3 družstva – 2 velká a jedna dvojička. Všechny 3 týmy měly v sestavě i naše hráče a všechny byly velice úspěšné. "A tým" vybojoval ve tvrdé konkurenci medaili, "B tým" si oproti nasazení (24.) polepšil o fantastických 17. příček a do TOP 10 se probojovala i dvojička.


Maruška Vavřínková a Tadeáš Hladký proti "Beskydské šachové škole"
Maruška Vavřínková a Tadeáš Hladký proti "Beskydské šachové škole"

"A tým" Lokomotivy tvořili Vojta Jurásek, Michal Žitný, Honzík Hvozdovič, Eliška Vavřínková, Míša Kureš a Vilík Faja. Tým bez znatelné slabiny. Celý turnaj bojoval na předních šachovnicích. Většinu soupeřů přehrál 5:1 nebo ještě lépe. Zaslouženě nám tak do Brna přivezl bronzové medaile.


Lokomotiva A proti stříbrnému družstvu "2222 ŠK Polabiny A"
"Lokomotiva A" proti stříbrnému družstvu "2222 ŠK Polabiny A"

"B tým" Lokomotivy tvořili Kamil Khadash, Samuel Khadash, Anička Vavřínková, Tomáš Kocí, Honza Dvořáček a Tomáš Novotný. Tým těžil ze své vyrovnanosti. Hráči na předních šachovnicích statečně a často i úspěšně vzdorovali těm nejsilnějším, hráči na zadních šachovnicích pak sbírali důležité body. Výsledkem tak bylo všechna očekávání překonávající 7. příčka mezi 60 konkurenty. Pro bratry Khadashovi byly náročné první dvě šachovnice také skvělou přípravou na blížící se MČR školních týmů, které proběhne už 21. a 22. června ve Zlíně.


Lokomotiva B poráží "ŠACHklub Tábor B" na celé čáře – 6:0
"Lokomotiva B" poráží "ŠACHklub Tábor B" na celé čáře – 6:0



Závěrečný kroužek – šachový turnaj a nové černé výkonností třídy

Poslední květnovou středu proběhl závěrečný šachový kroužek tohoto školního roku. Jeho náplň tvořily dva výkonnostně oddělené turnaje. Na konci byly vyhlášeny dvě nové  černé výkonnostní třídy  a předány ceny za turnaj. Každý, kdo jej nedostal o týden dříve, také obdržel "prázdninový balíček" – šachovou cvičebnici a něco dobrého na zub.

Historicky 7.  černou výkonnostní třídu  získal po pětiletém snažení (sedmák) Matěj Pola. Ještě o rok déle na sobě musel pracovat (osmák) Radim Musil, jehož černá výkonností třída nese pomyslnou osmičku. A jak dopadly turnaje?


Pizzy za černé výkonnostní třídy
Pizzy za  černé výkonnostní třídy 

Nečekaně vyrovnaný boj přinesl turnaj "B". Pro nehodu hlavního favorita Radima Musila s Jindrou Sladkým se na první místo díky pomocnému hodnocení "nižší věk" dostal talentovaný Adam Flek. Jak níže ukazuje tabulka, o překvapivé výsledky tu nebylo nouze.


Křížová tabulka podle pořadí
Poř.
Jméno 1 2 3 4 5 6
1.
Adam Flek
×
0,5
0
1
1
1
2.
Radim Musil
0,5
×
1
1
1
0
3.
Tomáš Boreš
1
0
×
0
1
1
4.
Pepa Maňkoš
0
0
1
×
0
1
5.
Tomáš Hnízdil
0
0
0
1
×
1
6.
Jindra Sladký
0
1
0
0
0
×

V nabitém "A" turnaji suverénně zvítězil šéftrenér Eda Meduna. Druhé místo obsadil s bodovým náskokem Kamil Khadash. O třetí místo se ale strhl nelítostný boj. Nakonec musel rozhodnout rozdíl necelého měsíce v datu narození.


Křížová tabulka podle pořadí
Poř.
Jméno 1 2 3 4 5 6
1.
Eda Meduna
×
1
1
1
1
1
2.
Kamil Khadash
0
×
1
1
0,5
1
3.
Vilém Faja
0
0
×
0,5
1
1
4.
Samuel Khadash
0
0
0,5
×
1
1
5.
Tadeáš Hladký
0
0,5
0
0
×
1
6.
Matěj Pola
0
0
0
0
0
×


4.místo

Tadeáš Hladký čtvrtý na MČR hochů do 8 let

Hlavní šachová sezóna a většina "celoročních" soutěží končí v dubnu. Květen a červen pak patří nejrozličnějším mistrovstvím, na které se všichni zájemci v průběhu roku připravovali a často i o postup na tyto akce tvrdě bojovali. Jednou z prvních vrcholových akcí bylo mistrovství České republiky v šachu dětí do 8 let, které probíhalo v sobotu 7. května a v neděli 8. května v Mostě. Zde nás reprezentoval a obrovského úspěchu dosáhl Tadeáš Hladký. V náročné konkurenci vybojoval fantastické čtvrté místo. Moc gratulujeme!


Kyjovský koník

V neděli 8. května se v Kyjově odehrál již čtvrtý ročník Kyjovského koníka – dětského šachového turnaje. Z Kuldovky do Kyjova zavítali Vilém Faja, Samuel a Kamil Khadashovi a Jindra Sladký. Všem čtyřem se dařilo. Vilík vyhrál kategorii do 12 let, Samuel byl v této kategorii druhý. Stříbrnou příčku obsadil i Kamil – v kategorii do 15 let. Úspěšný byl také Jindra. Oproti svému nasazení si polepšil téměř o  20 příček!


2. místo – U12 1. místo – U12 2. místo – U15


Novým mistrem České republiky Vojtěch Plát

Začátkem května proběhlo v Ostravě Mistrovství České republiky v šachu. Až do posledního kola vedl průběžné pořadí brněnský velmistr Tomáš Polák. V poslední partii ovšem podlehl mladému mezinárodnímu mistru Vojtovi Plátovi. Ten se tak ve svých dvaadvaceti letech stává novým Mistrem České republiky.



Výlet do Grygova

První květnový den jsme podnikli výlet do Olomouckého kraje na šachové turnaje v Grygově. Příjemným překvapením byl nečekaně velký zájem. Naše výprava čítala i s dospělými 10 hlav. Pro většinu dětí to byl jeden z prvních turnajů, pro dva kluky šlo dokonce o premiéru. Přesto můžeme být s výsledky dětí spokojeni. Docílili jsme tu jedné stříbrné medaile a jedné  oranžové VT .


Zleva: Adam Flek, Pepa Maňkoš, Jindra Sladký, Tadeáš Hladký, Matěj Pola, Tomáš Boreš, Honzík Cenek
Zleva: Adam Flek, Pepa Maňkoš, Jindra Sladký, Tadeáš Hladký, Matěj
Pola, Tomáš Boreš, Honzík Cenek, za nimi trenér Adam Effenberger

V turnaji dětí do 10 let (2006 a mladší) nás reprezentovali Tadeáš Hladký, Adam Flek a Honzík Cenek. Nejvíce se dařilo Tadeášovi. Vyhrál šest partií ze sedmi a obsadil tak báječné druhé místo. Pro Adama i Honzíka šlo o jeden z jejich prvních turnajů. Přesto zadní příčky přenechali jiným. Adam vyhrál tři partie a Honzík dvě. Příjemným bonusem pak byla  oranžová VT , kterou si zde vydobyl Adam.

V turnaji do 12 let měli svoji premiéru Pepa Maňkoš a Jindra Sladký. Ani oni se ostřílenějších soupeřů nezalekli a oba pár bodů uhráli. Jindra se navíc velmi výrazně přiblížil zisku  oranžové VT .

V turnaji do 14 let se do první desítky s čtyřmi výhrami probojoval Matěj Pola. Jen o bod méně získal Tomáš Boreš.


Pohled do hracího sálu.
Pohled do hracího sálu

Výsledky:  U10 |  U12 |  U14 |  U16

Trubičkový kroužek – oslavujeme

1. místo 3. místo

Po obrovském sobotním týmovém úspěchu (viz předchozí článek), přineslo úterý 12. dubna celou řadu úspěchů individuálních. Sedm dětí z našeho kroužku zavítalo na tradiční Druhé úterý. Úspěchu zde dosáhlo sedm z nich.

V turnaji začátečníků nás reprezentovala Bety Procházková. Dosáhla tu svého dosud největšího úspěchu. Většinu soupeřů porazila, stala se nejlepší dívkou turnaje a v celkovém pořadí skončila jedenáctá.

V turnaji pokročilých získal 1,5 bodu Tomáš Hnízdil. Oproti svému předchozímu premiérovému startu v tomto náročném turnaji si o půl bodu polepšil a vylepšil si tak svůj osobní rekord. Ještě o půl bodu lepší byl jeho jmenovec Tomáš Boreš.

Zbylí 4 kluci se v tomto tvrdém turnaji probojovali dokonce do první desítky! Osmou příčku obsadil Tadeáš Hladký, který hned v prvním kole připravil o medaili svého oddílového kolegu – hlavního favorita turnaje a nasazenou jedničku – Honzu Hvozdoviče. Náročnost turnaje dokazuje mj. nepopulární bramborová medaile, kterou si domů odnesl v celém turnaji neporažený Vilém Faja. Ztráta pouhých dvou půlbodů jej stála místo na stupni vítězů.

Svého životního úspěchu tu dosáhli také sourozenci Khadashovi. Kamil Khadash se do turnaje pokročilých probojoval teprve začátkem tohoto školního roku. Nyní v něm získal svoji první "Úterní" medaili. Skončil bronzový. Všechny úspěchy pak završil Samuel Khadash, který nemilosrdně porazil všechny své soupeře a s plným počtem bodů tento prestižní turnaj premiérově vyhrál!


Domácí trubičky
Domácí trubičky

Protože svou herní aktivitou a úspěchy udělaly všechny děti svým trenérům velkou radost, mohly si ve středečním kroužku smlsnout na čerstvých domácích trubičkách. Těšíme se na další úspěchy! :-)




Postup na MČR

Párek v rohlíku zdarma, pěkná hrací místnost a věcná cena pro každého. Takový byl krajský přebor družstev mladších žáků, který v sobotu 10. dubna proběhl v Zastávce u Brna. Pro některé naše svěřence navíc znamenal postup na mistrovství České republiky. Vilém Faja, Samuel Khadash a Tadeáš Hladký se s týmem Lokomotivy Brno v silné konkurenci neztratili. Se svým týmem vyhráli sedm zápasů ze sedmi a v celém turnaji s velkým náskokem zvítězili! V červnu se tak mohou těšit na výlet do Hradce Králové, kde je čeká republikové finále.



1 turnaj, 3 děti, 3 úspěchy


3. místo – U10 3. místo – U12 3. místo – U14

V sobotu 27.2. proběhl v Zábřehu 4. turnaj z přeboru Olomouckého kraje mládeže v rapid šachu. I přes poměrně značnou vzdálenost (více než 120 km) si sem z našeho kroužku našli cestu 3 šikovní kluci.

V kategorii dětí do 10 let nás reprezentoval Tadeáš Hladký. V posledním kole porazil pozdějšího vítěze turnaje a vybojoval si tak výbornou bronzovou příčku.


Pohled do hracího sálu.
Pohled do hracího sálu

V početně nejsilnější kategorii – dětí do 12 let – hrál i náš Samuel Khadash. Podlehl jen dvěma nejsilnějším soupeřům, zbylých 5 porazil. Zaslouženě tak také on skončil v celém turnaji třetí.

Skvělý výkon předvedl také stále se rychle zlepšující Kamil Khadash. V turnaji žáků do 14 let se vesměs střetával se samými zkušenějšími soupeři. Přesto 5 z nich porazil a zkompletoval tak sérii našich úspěchů. Jen škoda, že jsme tu neměli nikoho i v kategorii U16. :-)

Výsledky:  U10 |  U12 |  U14 |  U16


Vilém Faja přeborníkem Jihomoravského kraje


2.místo 1.místo 3.místo

Předposlední únorový pátek a sobotu se v orlovně Brno Bohunice odehrával Otevřený Přebor Brna hraný současně také jako Krajský přebor JmŠS jednotlivců v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let. Náš kroužek tu reprezentovali Tadeáš Hladký (U10), Vilém Faja (U12), Samuel Khadash, Tomáš Boreš (oba U14) a Kamil Khadash (U16). Tři z nich si domů odvezli medaili.

80 dětí. To je více než dvojnásobek oproti roku 2014. Zájem o šachy mezi dětmi v našem kraji roste. Konkurence roste. Protože ale děti v našem kroužku nezahálí a rychle se zlepšují, jsme za to jen rádi. :-)


Pohled do sálu. Turnaje se zúčastnilo 80 dětí
Pohled do sálu. Turnaje se zúčastnilo 80 dětí

Naším nejúspěšnějším reprezentantem byl Vilém Faja startující v kategorii U12. Celý turnaj vyhrál a stal se tak přeborníkem JmŠS! Remízu s ním dokázal udržet pouze skvěle hrající Lukáš Petříček z Kuřimi. Vilík tak bravurně zopakoval svůj úspěch z předloňského ročníku, kdy ovládl kategorii U10.

Parádního úspěchu dosáhl také Tadeáš Hladký. V kategorii U10 vybojoval stříbrnou medaili. A to ve stejné kategorii může hrát i příští rok!

Třetí medaili vybojoval v kategorii těch nejzkušenějších Kamil Khadash. V rámci přeboru Brna obsadil skvělou 3. příčku. Po necelém roku v kroužku úžasný úspěch.

Na dosah stupňů vítězů byl také Samuel Khadash. V posledním kole mu k tomu stačila remíza. V partii s oddílovým kolegou Honzou Dvořáčkem byl mírným favoritem. Po zbytečně rychle odehraném zahájení a střední hře ztratil v 31. tahu pěšce při přechodu do koncovky. Boj o bod se změnil v boj o záchranu půlky. Sam začal využívat svůj "naspořený" čas a na své zatím poměrně malé zkušenosti předváděl velmi kvalitní obranu. Kvalitní partii předváděl nadále ale i Honza. Byla radost partii sledovat.


Samuel Khadash x Jan Matyáš Dvořáček – BNT
Samuel Khadash x Jan Matyáš Dvořáček – bílý na tahu

Diagram ukazuje kritickou pozici před 56. tahem. Bílý na tahu. Najdete cestu k remíze?

Samuel zahrál nabízející se 56. Sxh5?! a po 56... g3! se mohl vzdát. K učebnicové remíze tu vedlo 56. fxg4!!. To jak vzniklou koncovku různopolných střelců se dvěma pěšci méně zremizovat si ukážeme v následujícím kroužku.

Letos se našim dětem už po třetí podařilo v tomto každoročním přeboru vybojovat zlato, stříbro i bronz. Zasloužilo se o to celkem 8 kluků. Jsme rádi, že tu máme tolik tak šikovných dětí. Všem přejeme mnoho dalších úspěchů.

Výsledky:  U10 |  U12 |  U14 |  U16


Krajské kolo přeboru škol – Kuldovka zlatá!

V úterý 26. ledna proběhlo v Břeclavi krajské kolo přeboru škol v šachu. Kuldovka se do něj probojovala už po páté v řadě. Před čtyřmi lety jsme tu skončili čtvrtí, rok na to pak docela překvapivě dokonce první. Tento obrovský úspěch se našim klukům podařilo zopakovat také předloni i loni. Stejně jako loni také letos ale naše družstvo postihla částečná generační obměna. Na střední školu nám tentokrát utekl účastník všech čtyř předchozích ročníků – Michal Skřivánek. Soutěž navíc opět oproti předchozímu roku citelně posílila. Dal se tedy očekávat velmi tuhý boj.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu

A boj to skutečně byl. Od prvního až do posledního kola. Už první kolo naznačilo, že o postup sem přijelo bojovat nejméně šest škol. Hned šest zápasů totiž skončilo jednoznačně 4:0.

Po úvodní výhře nad Gymnáziem Kyjov jsme se v druhém kole střetli s velmi prestižním soupeřem – Gymnáziem tř. Kpt. Jaroše. Šlo o velmi vyrovnaný souboj plný nečekaných zvratů. Po divokém průběhu se misky vah naklánějí na naši stranu. Vyhráváme 3,5:0,5! S půlbodovým náskokem se ujímáme průběžného prvního místa.

Třetí kolo se střetáváme s naším největším rivalem – ZŠ Kuřim Tyršova. Tato škola už 6 let v krajském kole zcela ovládá kategorii I. stupně a logicky tak každým rokem posiluje také v naší kategorii. Na řadu proto přichází náš léty ověřený "doping" v podobě Coca Coly. Také letos potvrzuje svoji sílu a pomáhá nám k důležitému vítězství 3:1. :-)

Čtvrté kolo nám přináší dalšího vážného aspiranta na postup – Gymnázium Brno Vídeňská. V městském kole s námi udrželi remízu. Protože jsme ale od té doby více trénovali, zaslouženě vyhráváme 3:1.

Páté kolo pro nás znamená duel a dalšími gymnazisty. Tentokrát z Tišnova. Družstvo složené ze 100% ze zkušených kuřimských mladých šachistů znamená další tvrdou zkoušku. I tentokrát jsme uspěli a vyhráli 3:1.

Před předposledním – šestým – kolem tak držíme průběžnou první příčku. Máme ale pouze malý jednobodový náskok. ZŠ Kuřim Tyršova a Gymnázium Vídeňská nám dýchají na záda. Šesté kolo navíc narážíme opět na gymnázium. Kluci se nelekají a soupeře z Vyškova poráží jednoznačně 4:0! Když pak v sedmém kole porážíme 3:1 i Gymnázium Břeclav je rozhodnuto. Kuldovka po čtvrté v řadě vyhrává krajské kolo přeboru škol!


Vítězné družstvo Kuldovky (zleva): Radim Musil, Kamil Khadash, Samuel Khadash, Michal Žitný, Vojta Jurásek
Vítězné družstvo Kuldovky (zleva): Radim Musil, Kamil Khadash,
Adam Effenberger (trenér), Samuel Khadash, Michal Žitný, Vojta Jurásek


Stříbrné skončilo družstvo ze ZŠ Kuřim Tyršova, bronzové pak už po druhé v řadě brněnské Gymnázium Vídeňská. Čtvrté až osmé místo obsadili bez výjimky naši zbylí soupeři. Měli jsme tedy nejtěžší možný los.

Za vítězstvím Kuldovky je především perfektní vyrovnanost celého družstva. Díky své tréninkové píli dokázal Samuel plně nahradit Michala Skřivánka, a Kamil dokonce předčit loňského Samuela. Tým proto neměl žádnou výraznou slabinu. Všichni naši kluci vyhráli také doprovodnou soutěž o nejlepší hráče na jednotlivých šachovnicích! Na úspěchu se tak zasloužili rovným dílem a patří jim za něj velké poděkování a pochvala. :-)

Článek pořadatele na stránkách JMŠS

Momentka našeho týmu pořízená Pavlem Blažkem – na fotce je zachycen i ředitel turnaje David Ciprys
Na závěr připojujeme momentku našeho týmu pořízenou Pavlem Blažkem



Krajské kolo přeboru škol v šachu za rohem

Přebor škol v šachu. Z pohledu školy nejdůležitější šachová akce roku. Krajské kolo proběhne v úterý 26. ledna v Břeclavi. Kuldovce se sem podařilo probojovat už po páté v řadě! Děti v kroužku i mimo něj intenzivně trénují. Ti nejlepší dostanou příležitost naši školu v Břeclavi reprezentovat.


Šachový kroužek – trenér má plné ruce práce
Šachový kroužek – trenér má plné ruce práce :-)

Vyškovská rošáda

V sobotu 16. ledna proběhl ve Vyškově třetí turnaj ze seriálu krajských přeborů mládeže v rapidšachu. Z našeho kroužku se této akce zúčastnily 4 děti. V sedmikolovém turnaji mladších žáků nás reprezentovali Bety Procházková a Samuel Khadash. Bety porazila 3 soupeře a v kategorii D12 si vybojovala pěknou pátou příčku. Samuel získal o 2 body více, což mu v jeho kategorii H12 vyneslo velice dobré šesté místo.

V turnaji starších žáků získali po třech bodech oba naši hráči – Tomáš Boreš i Kamil Khadash. Tomáš se blýsknul výhrou nad mistryní ČR do 10 let Olgou Dvořákovou, Kamil pak zejména poražením suverénního vítěze listopadového Druhého úterý Mikhaila Ivanova.

Čtvrtý turnaj proběhne v Brně. Nezúčastnit se ho by pro každého byla velká škoda: Memoriál Lubomíra Gillara - propozice



KP žákovských družstev

V sobotu 9. ledna se v Zastávce u Brna odehrála druhá část z celoroční soutěže – krajského přeboru žákovských družstev. Hlavním cílem našeho družstva je dobře si zahrát a přitom nabrat nové zkušenosti. A protože se toho lze naučit mnohem více z prohrané partie, než z vyhrané, splnili jsme v Zastávce tento cíl téměř dokonale.

Do Zastávky jsme zamířili v sestavě Kamil Khadash, Samuel Khadash, Matěj Pola, Radim Musil, Tomáš Boreš a Bety Procházková. Měli jsme štěstí na silné soupeře, nikdo si tak nemůže stěžovat, že odehrál nepřínosné partie se slabými protihráči.


Pohled do hrací místnosti – náš tým v zeleném
Pohled do hrací místnosti – náš tým v zeleném

Závěrečná část krajského přeboru nás čeká za dva měsíce ve Vyškově. Když do té doby pořádně potrénujeme, můžeme si v průběžném pořadí výrazně polepšit a probojovat se mezi 10 nejlepších týmů celého Jihomoravského kraje.



Memoriál Ing. Olexy

Mezi svátky se v Brně konal již 40. ročník Memoriálu Ing. Olexy. V klubovně šachového klubu Lokomotiva se během pěti dnů odehrálo sedm kol vážných partií. Turnaj byl nečekaně vyrovnaný a dramatický až do samotného konce. K vítězství pak panu Bohumilu Borovičkovi z Tatry Kopřivnice stačily při 4 remízách pouhé 3 výhry!

Z našeho kroužku se tohoto výborného turnaje zúčastnil Dominik Fryda. Předvedl zde parádní výkon. Se stejným počtem výher jako vítěz turnaje obsadil v celkovém pořadí jedenáctou příčku. Oproti svému nasazení si tak polepšil o celých 7 míst.



Vánoční turnaj Svitavy


Ve Svitavách nás místo brněnské mlhy přivítalo krásné počasí
Ve Svitavách nás místo brněnské mlhy přivítalo krásné počasí

Ve středu 23. prosince proběhl ve Svitavách tradiční Vánoční turnaj. Z našeho kroužku se do Svitav vypravili Vilík Faja a sourozenci Khadashovi. Nejúspěšnější byl Vilík. Začal doma opět intenzivněji řešit šachové diagramy. Odměnou mu tak byla nejen výhra nad nasazenou jedničkou Michalem Jarešem z Šachového spolku Železné hory, ale také parádní 4. příčka v turnaji mladších žáků.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu



1.místo

Vojta Jurásek přeborníkem Králova Pole

V neděli 20. prosince se v pěkných prostorech hotelu Sport konal 15. ročník žákovského vánočního turnaje v rapid šachu. Poslední brněnský dětský šachový turnaj roku 2015. Zúčastnilo se ho 48 dětí z Brna a okolí – o pět více než loni.

Mezi nimi bylo také 6 kluků z Kuldovky. Nejúspěšnější z nich byl Vojta Jurásek, který celý turnaj vyhrál. Urputný boj o cenný kov předvedli i Vilík Faja a Samuel Khadash. I přes výrazně silnější obsazení si tak oba oproti loňsku značně polepšili. Vilík skončil mezi mladšími žáky pátý, Samuel šestý. Pěknou hru tu předvedli také ostatní. Letos poprvé na tento turnaj zavítali Kamil Khadash (4/7), Tomáš Boreš a Adam Flek (oba 3/7). Odpoledne jsme následně s několika zájemci zakončili návštěvou hernou stolního tenisu a několika pingpongovými zápasy.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu


1.místo

Z toho kluka něco bude

Už páté turnajové vítězství v tomto školním roce. Vilém Faja po předchozích úspěších vyhrává také tradiční (38. ročník) vánoční turnaj v Břeclavi – turnaj Nadějí. Obrovského úspěchu tu dosáhl také Samuel Khadash. Prohrál jen s Vilíkem a v kategorii H12 si tak vybojoval parádní čtvrtou příčku. Tři body ze sedmi možných pak uhrál Tomáš Hnízdil.

Tři zástupce jsme měli také v turnaji starších dětí – turnaji Talentů. Nejúspěšnější z nich byl Kamil Khadash. Ziskem 4 bodů si mezi 54 konkurenty vybojoval pěknou 23. příčku. Stejně bodů získal také Tomáš Boreš. Jen o půl bodu méně pak Matěj Pola. Všem klukům k jejich povedeným výkonům gratulujeme. A těšíme se na další. :-)



TALENT CUP

Od pátku 11.12. do neděle 13.12. probíhal v Malenovicích v pěkném hotelu Petra Bezruče tradiční turnaj TALENT CUP. Svoji formu před blížícím se krajským kolem přeboru škol sem z Kuldovky přijeli vypilovat Vojta Jurásek a Michal Žitný. Oba předvedli parádní výkony, když si oproti svému nasazení v konečném pořadí velmi výrazně polepšili a umístili se v nejlepší desítce. Vojta skončil 5. (nasazený byl 10.), Michal desátý (nasazený byl 24.).



Sourozenci Khadashovi úspěšní v Přerově

Druhý víkend v prosinci proběhl v Přerově druhý z turnajů krajského přeboru Olomouckého kraje. Z našeho kroužku se jej zúčastnili Samuel a Kamil Khadashovi Oba předvedli výrazné a velmi dobré výkony. Samuel vyhrál šest partií ze sedmi a skončil druhý, Kamil porazil několik tabulkově silnějších hráčů, prohrál pouze s medailisty a skončil pátý.


Boj o první místo – Samuel Khadash x Marek Blaha
Boj o první místo – Samuel Khadash x Marek Blaha

Výsledky:  U12 |  U14


Úspěch na prosincovém Druhém úterý

V úterý 8. listopadu proběhly v klubovně Lokomotivy další turnaje z nekonečného seriálu "Druhé úterý". Také tento měsíc se jej zúčastnily i děti z našeho kroužku a také tentokrát jsme tu dosáhli výborných výsledků. V turnaji A hráli nejlépe Vilík Faja, který vybojoval parádní 2. příčku a Samuel Khadash, který skončil šestý. V turnaji B se pak nejlepší dívkou stala Bety Procházková.

Výsledky:  Turnaj A |  Turnaj B


Krajský přebor družstev dospělých ovládá "dětské" družstvo z Kuldovky

Již třetím rokem máme vlastní šachový tým i v celoročním krajském přeboru Jihomoravského kraje – soutěži dospělých. Družstvo jsem si před dvěma lety vzal na starost, abych v něm dal možnost zahrát si tuto soutěž i dětem, které na to tabulkově ještě neměly a jinde by tuto příležitost nedostaly. Aby v tvrdé konkurenci mělo naše družstvo šanci přežít i do další sezóny, vyztužili jsme ho několika zkušenějšími přáteli.

Cíl jsme splnili. V soutěži jsme se udrželi i pro nadcházející sezónu 2014/15 a kluci získali cenné zkušenosti. Ty jsme o rok později bohatě zúročili. Přestože papírové předpoklady opět ukazovaly na boj o holý život, skutečnost byla mnohem veselejší: Náš tým byl "...nejpříjemnějším překvapením skupiny. Brňáci zde těžili ze své dlouholeté práce s mládeží. Tým chudý na elu, ale bohatý na duchu konal pravé divy udatenství a převálcoval i své papírově silnější soupeře..." (Miroslav Hurta)

Také tuto sezónu jsme podle předsezónních prognostik byli označováni za jedny z horkých kandidátů na sestup. Po prvních 4 kolech to ale při 4 výhrách na sestup příliš nevypadá... :-)

Poslední zápas byl v této soutěži obzvláště unikátní. V neděli 6.12.2015 jsme se premiérově odvážili nastoupit bez jakýchkoli nekroužkových opor týmu: Filip Krajíček, Vojta Jurásek, Šimon Fouček, Dominik Fryda, Michal Žitný, Adam Effenberger, Vilém Faja a Michal Skřivánek. Naš průměrný věk byl 15,9 let. Na všech osmi šachovnicích jsme byli papíroví outsideři. Přesto opět vyhráváme! V průběžném pořadí tak držíme parádní druhou příčku.



Dětská šachová špička v Brně

V sobotu 28. listopadu proběhla v klubovně brněnského šachového velkoklubu Lokomotiva další kola nejvyšších mládežnických soutěží – 1. ligy a extraligy. Pod jednou střechou se tak sešla víceméně kompletní dětská šachová špička z celého Jihomoravského kraje. Na níže zobrazeném snímku tak můžete nalézt mj. také kompletní základní sestavu našeho úspěšného letošního i loňského kuldováckého družstva.


Dětská šachová špička Jihomoravského kraje
Dětská šachová špička Jihomoravského kraje

V extraligovém družstvu Lokomotivy úspěšně bodoval Vojta Jurásek, v prvoligových týmech pak bojovali Michal Žitný, Michal Skřivánek a sourozenci Samuel a Kamil Khadashovi. V případě Kamila šlo o jeho první zápasy v 1. lize. Jednalo se o neobyčejnou raritu. To, že někdo půl roku poté, co se naučí matování dámou, dostane šanci zahrát si tak vysokou soutěž, je více než vyjímečné. To, že tuto šanci dostal Kamil oprávněně, ukazuje mj. také fakt, že ani jednu partii neprohrál. :-)


Průběžné výsledky:  1. liga |  Extraliga


Zákuskový kroužek

Ve čtvrtek 19. listopadu vyhrálo družstvo Kuldovky městské kolo Přeboru školních družstev v šachu a postoupilo do kola krajského. Tento obrovský úspěch jsme společně oslavili také v obou našich kroužcích. Trenér přinesl zákusky pro všechny děti.


Zákuskový kroužek
Zákuskový kroužek

O brankovického krále

V pátek 20. listopadu proběhlo v Brankovicích tradiční šachové soustředění završené velkým sobotním turnajem. Šachové soustředění se z našeho kroužku zúčastnili Samuel a Kamil Khadashovi a Adam Flek. Na samotný turnaj se pak vypravili navíc i Vilém Faja a Vojta Jurásek.

Mimořádného úspěchu tu dosáhli zejména ti posledně jmenovaní. V konkurenci více než stovky dětí zazářil Vilík. Turnaj mladších žáků vyhrál naprosto suverénně. Stylem start–cíl nemilosrdně porazil všech 7 soupeřů! Velmi úspěšný byl v turnaji těch starších také Vojta. V kategorii kluků do šestnácti let obsadil druhou příčku, celkově pak skončil třetí.

1.místo 2.místo

Výsledky:  Mladší žáci |  Starší žáci

1.místo

Obrovský úspěch Kuldovky na Přeboru škol v šachu

Ve čtvrtek 19. listopadu proběhlo v CVČ Lužánky městské kolo Přeboru škol v šachu. Naši školu reprezentoval tým ve složení Vojta Jurásek, Michal Žitný, Samuel Khadash, Kamil Khadash a Radim Musil.

Konkurence byla obrovská – včetně soupeřů z několika prestižních brněnských gymnázií. Kluci ale předvedli fantastický výkon. Členové základní sestavy neprohráli z 31 partií ani jedinou a suverénně tak celé městské kolo vyhráli. Až za námi tak skončilo stříbrné družstvo z gymnázia Vídeňská, bronz si odnesli žáci z gymnázia Kapitána Jaroše. Těsně pod stupni vítězů se umístil tým z gymnázia Matyáše Lercha. Po páté v řadě si tak Kuldovka vybojovala postup do krajského kola, které náš čeká v úterý 26. ledna v Břeclavi.

Statečně bojovalo také naše družstvo v kategorii prvního stupně ve složení Jindra Sladký, Metoděj Němeček, Denis Pokorný a Martin Liška. I přes přesunutí naší největší opory Samuela Khadashe do týmu druhého stupně, bojovali kluci velmi statečně. Porazili soupeře ze ZŠ Plovdivská a udželi remízu s dětmi ze ZŠ Kotlářská a ZŠ Husova.

Výsledky:  I. stupeň |  II. stupeň

Úspěch v Olomouci

V úterý 17. listopadu proběhl v Olomouci (na ulici 17. listopadu) první turnaj krajského přeboru dětí v rapidšachu. Z našeho kroužku se na něj v rámci přípravy na přebor škol vypravili Samuel a Kamil Khadashovi. Samuel skončil ve své kategorii čtvrtý, Kamil devátý.


Pohled do jedné ze 4 hracích místností
Pohled do jedné ze 4 hracích místností

Výsledky:  kategorie B |  kategorie C



Pizza za černou VT

Samuel Khadash bronzový na turnaji dospělých

3. místo

V sobotu 14. listopadu jsme s několika kluky z Kuldovky navštívili dospělácký turnaj ve Veselé čajovně. Obrovského úspěchu zde dosáhl Samuel Khadash. Přestože byl nejmladším účastníkem turnaje, většinu soupeřů porazil a vybojoval si tak fantastické třetí místo.

Po turnaji jsme zašli na pizzu, kterou si Samuel vybojoval minulý týden. Získal totiž  černou výkonnostní třídu . Na stejnou odměnu se mohou těšit i všichni ostatní, kterým se tato barevná výkonnostní třída podaří získat.



Další zlato z Druhého úterý


10. listopadu proběhlo v klubovně Lokomotivy již třetí Druhé úterý tohoto školního roku. Obrovského úspěchu tu dosáhl Tomáš Hnízdil, který ovládl a vyhrál turnaj začátečníků. Zopakoval tak náš zářijový úspěch v tomto turnaji, o který se zasloužil Kamil Khadash, dnes již statečně bojující v turnaji pokročilých. Díky druhému místu Samuela Khadashe v říjnu v turnaji pokročilých, nám Tom prodloužil štafetu úterních úspěchů.

Druhého úspěchu dosáhl tuto sobotu (7.11.) Vilém Faja, který na Otevřeném turnaji LYSKA vyhrál kategorii do 18 let. Oběma klukům moc gratulujeme!

1.místo 1.místo


KP žákovských družstev

V sobotu 7. listopadu se v klubovně Lokomotivy odehrály první zápasy z celoroční soutěže - krajského přeboru žákovských družstev. Do letošního ročníku se přihlásilo rekordních 17 dětských celků. Mezi nimi byl také náš tým z Kuldovky. Hlavním cílem našeho družstva je dobře si zahrát a přitom nabrat nové zkušenosti.

Půl roku, rok, čtyři roky a pět let. To je "počet zkušeností" naší první čtyřky. Zepředu! Ne, to není šílená manipulace se soupiskou, ale odhad pořadí skutečné výkonnosti kluků začátkem března, kdy ve Vyškově proběhnou finálová kola. Pořadí dohodnuté samotnými kluky.


Pohled do hrací místnosti – náš tým v zeleném
Pohled do hrací místnosti – v našem týmu vládne dobrá nálada

A kdo nás tedy v krajském přeboru reprezentuje? Na první šachovnici je to Kamil Khadash, na druhé jeho bratr Samuel Khadash, třetí desku hájí Matěj Pola a zmíněnou čtveřici uzavírá Radim Musil. Na poslední páté šachovnici pak své první zkušenosti s vážnými partiemi sbírá devítiletý Adam Flek Adam má dobře našlápnuto na náš letošní "objev roku". Pro tým uhrál 2 body ze tří, splnil tu zbylé podmínky pro žlutou výkonnostní třídu a cestou domů naslepo umatoval svého trenéra dámou a následně i věží.

Podobně jako Adam, i ostatní kluci předvedli velmi pěkný výkon. Všichni se snažili maximálně využít čas na partii a předváděli vesměs kvalitní partie. Také proto po úvodní těsné prohře s oddílovými kolegy 2:3 následovaly dvě přesvědčivé výhry 4:1. Nikdo neprohrál více než jednu partii. Lepší začátek jsme si nemohli přát. :-)

Aby úspěchů nebylo málo, Samuelovi se v mezičase podařilo v rapid partii porazit svého trenéra a tím splnit poslední podmínku pro  černou výkonnostní třídu . Připojuje se tak do VIP klubu šachistů, bojujících o profi třídy a může se také těšit na odměnu – pizzu dle vlastního výběru.



Mistrovství Moravy a Slezska

Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční dětské Mistrovství Moravy a Slezska, letos nově prodloužené z pěti na šest dnů. Jde o náročnou, ale také velmi přínosnou šachovou akci, která toho pracovitým účastníkům dá během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Velký dík proto patří advokátní kanceláři Továrek, Horký a partneři, bez jejíž finanční podpory by se někteří kluci této mimořádné akce zúčastnit nemohli.


Jedna ze dvou hracích místností
Jedna ze dvou hracích místností

V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo na 230 kluků a holek. Spolu s dalšími dětmi z brněnského velkoklubu ŠK Lokomotiva sem z Kuldovky přijeli bojovat Vilík Faja, Samuel a Kamil Khadashovi, Matěj Pola, Tomáš Boreš, Vojta Jurásek, Michal Žitný a Radim Musil. V doprovodném turnaji pak bojoval i náš absolvent Filip Krajíček.

Zhodnocení všech našich hráčů lze nalézt na stránkách ŠK Lokomotiva. Tady jen stručně. Nejúspěšnější z celé výpravy byl Vojta Jurásek, který si vybojoval postup na MČR. Pouze těsně pak postup unikl skvěle hrajícímu Vilému Fajovi a Michalovi Žitnému.

Ostatní kluci sem jeli získávat hlavně zkušenosti. Tento cíl se podařilo splnit na 100%, výkonnostní rozdíl je po šachovém týdnu vidět u všech. Kluci si vedle nabytých turnajových zkušeností především výrazně procvičili svou šachovou paměť a představivost, což je klíčové pro jejich další šachový růst. Největší pochvalu si pak za svoji bojovnost a vzorný přístup zaslouží Matěj, Samuel a Kamil.

Posledně jmenovanému se podařilo porazit i svého trenéra. V pingpongových zápasech jej nemilosrdně vždy porazil – 3:1, 3:2 a 3:1. Dávám to za příčinu zapůjčené pingpongové, když se má vlastní rozlomila úderem do pingpongového míčku. :-)


Pingpongová pálka po střetu s míčkem
Pingpongová pálka po střetu s míčkem

Malou senzací byla výhra Radima Musila v prvním kole. Porazil soupeře silnějšího o celé 2 výkonnostní třídy. Po zajímavé oběti jezdce získal poměrně nepříjemný tlak. Po nepřesné obraně soupeře dospěla partie do pozice znázorněné níže na diagramu. Bílý na tahu. Najdete také, jako Radim, krásnou závěrečnou matovou kombinaci?


Radim Musil x Jan Nekarda - BNT
Radim Musil x Jan Nekarda - BNT

Kdo našel 1.Vxg7! Vxg7 2.Vh8+ Vg8 3.Vh7! je jednička! Hrozící mat nelze krýt, černý se může vzdát.

Šachový program všem zájemcům zpestřovali pingpong, bowling, návštěvy bazénu nebo sauny. Největší nešachovou akcí pak byl fotbalový zápas ŠK Lokomotiva Brno x ŠK Kuřim. Po bouřlivém a napínavém průběhu skončil vítězstvím Kuřimi 5:3.


Fotbalový zápas ŠK Lokomotiva Brno x ŠK Kuřim
Fotbalový zápas ŠK Lokomotiva Brno x ŠK Kuřim (archivní foto)

Výsledky turnaje: U10 |  U12 |  U14 |  U16

1.místo

O pohárek BVK

V sobotu 10. října se v Řečkovické sokolovně uskutečnil již tradiční dětský turnaj O pohárek BVK. Původně malá doprovodná akce pro děti, pořádaná vedle velkého "dospěláckého" turnaje O pohár BVK letos svého rodiče přerostla. Trochu neplánovaně vše vypadalo, jako by vedle velkého dětského turnaje probíhal malý doprovodný pro dospělé.

Do poměrně vzdálené brněnské části si z našeho kroužku našli cestu hned 4 zájemci. Nejúspěšnější z nich byl Vilém Faja. Vilík navázal na stříbrný úspěch Vítka Jelínka v loňském ročníku. Vyhrál kategorii mladších žáků a v celkovém pořadí uzmul skvělé třetí místo. Velmi úspěšný byl i Samuel Khadash. Vyhrál stejný počet partií jako Vilík, porazil loňskou mistryni ČR v klasickém šachu do 10 let Olgu Dvořákovou a ve své kategorii skončil pátý. Za zmínku stojí také výkon jeho bratra. Kamil Khadash si v konečném pořadí oproti svému nasazení polepšil o celých 21 příček! Všem zúčastněným klukům blahopřejeme a přejeme plno úspěchů na dalších akcích.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu na přední šachovnice


Upgrade šachového kroužku

Tým mladých trenérů

Na Kuldovku přichází tým mladých trenérů. Od školního roku 2015/16 vystřídá starého trenéra Adama Effenbergera tým mladých trenérů. Mezi novými trenéry najdete Mistra Floridy v šachu Tadeáše Bočka, nejúspěšnějšího absolventa loňského trenérského školení Oskara Hájka a hráče první šachovnice vítězného extraligového týmu Eduarda Medunu. Každý účastník se tak může těšit na vysoce individuální přístup od špičkových mladých hráčů, netradiční a originální tréninky a také na spoustu zábavy.

První trénink proběhl ve středu 7. října 2015 v 16:00.



Úvodní šachový turnaj

V úterý 29. září proběhl na škole úvodní šachový turnaj. Pro děti z třetích až sedmých tříd. Vítězem turnaje se stal Samuel Khadash z 5. třídy, stříbrnou příčku obsasil Bedřich Maňásek ze 7. třídy a bronzovou medaili si odnesl jeho spolužák Kamil Khadash. Nejlepší dívkou turnaje byla čtvrťačka Lucka Skalková.


Zleva: Lucka Skalková, Bedřich Maňásek, Samuel Khadash, Kamil Khadash
Zleva: Lucka Skalková, Bedřich Maňásek, Samuel Khadash, Kamil Khadash

3.místo

Mistrovství České republiky - naši reprezentanti úspěšní

Víkend 12.-13. září přinesl dvě vrcholové akce. U města Doksy proběhlo Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu, ve Vyškově se pak v této šachové disciplíně konalo Mistrovství ČR juniorů a dorostenců. Na prvně jmenované akci nás v turnaji hochů do 10 let reprezentoval Vilém Faja. Skvělý výkon mu přinesl báječné 8. místo. V turnaji H14 nás reprezentovali Vojta Jurásek a Michal Žitný. Oběma se dařilo. Vojta, ač nasazený až 30., obsadil, stejně jako Vilík, 8. místo. Michal byl dokonce ještě úspěšnější. Skončil pátý.

Své zástupce jsme měli také ve Vyškově. Životního úspěchu tam dosáhl Dominik Fryda. předvedl parádní výkon, porazil řadu favoritů a v kategorii do 16 let obsadil třetí příčku. Do Brna tak přivezl bronzovou medaili. Velmi kvalitní hru ukázal ve Vyškově také náš absolvent Filip Krajíček. Také on nic papírovým favoritům nedaroval a většinu soupeřů přehrál. I přes několik proher "nemožným tahem" si vůči svému nasazení polepšil o 18 příček.


Výsledky: H10 |  H14 |  MČR juniorů a dorostenců

Sourozenci Khadashovi ovládli Druhé úterý

Kluci Khadashovi ovládli zářijové Druhé úterý. Kamil Khadash suverénně vyhrál B turnaj ziskem 5 bodů z pěti. Samuel pak zazářil v turnaji A. Porozil 4 velmi silné soupeře a skončil třetí. Opět tak bylo po právu odměněno domácí tréninkové nasazení. Gratulujeme!



Školní rok 2014/2015

Školní rok 2013/2014

Školní rok 2012/2013