Dnes je 16. 11. 2018
Svátek má Otmar

Postřehy z akcí školy

• Velkolepé oslavy tří výročí
Závěr měsíce října přinesl žákům, jejich rodičům, učitelům i přátelům Tyršovy základní školy na Kuldové úžasné zážitky, na které jistě jen tak nezapomenou.
Ve čtvrtek 25.10. mohli žáci ihned po příchodu do budovy potkávat své učitele v šatech a oblecích jako vystřižených z 20. let. Dopoledním vyučováním připomínajícím naše dějiny začaly oslavy 100. výročí založení naší republiky. Hlavní program se konal odpoledne před školou u památné lípy, kterou 28. října 1968 vysadili žáci a učitelé školy k 50. výročí vzniku Československa. Tato lípa byla letos zařazena mezi stromy svobody a díky podpoře rodičů, zřizovatele a veřejné sbírce mohla být veřejně ošetřena a také odhalena pamětní deska. U lípy před shromážděnými rodiči, žáky, učiteli a řadou kolemjdoucích promluvila paní ředitelka M. Jedličková a připomněla, že oslavujeme nejen 50. výročí zasazení lípy a 100. výročí republiky, ale v letošním roce gradují i oslavy 85. výročí založení naší školy. Velmi důstojně a dojemně promluvil pamětník pan J. Kouřil, který zde v roce 1940 nastoupil jako učitel na Tyršově škole pokusné. Zavzpomínal na způsob tehdejší výuky i na to, že tato reformní škola vždy byla průkopníkem nových metod a zároveň pevně spolupracovala s rodiči, kteří školu ochotně podporovali. Obřadu odhalení pamětní desky přihlížely i p. Karásková a Ševčíková - dcery zdejšího školníka, které ve škole vyrůstaly až do doby, kdy je z budovy vysídlilo gestapo. Po společném zpěvu hymny a slavnostním přestřižení pásky byli všichni přítomní pozváni do nově zrekonstruované budovy. Na školním dvoře je uvítaly básně mapující 100 let existence republiky, každý mohl zanechat svou vzpomínku na časové ose, v sále vyzdobeném žákovskými pracemi z hodin dějepisu a výtvarné výchovy, na nichž děti ztvárnily československou historii a osobnosti 1918 - 2018, si mohli pochutnat na moravských koláčcích a lipovém čaji. Že propojení rodiny a školy funguje na Kuldovce naprosto skvěle, dokládal dar maminky našeho žáka - nádherný dort k 85. výročí, a také vystoupení Spolku elegantních dam, které osvěžily celou akci zatančením charlestonu.
V pátek 26.10. pokračovaly oslavy shromážděním všech žáků na školním dvoře, odkud bylo vypuštěno 100 barevných balónků s pamětními cedulkami. Následně se žáci vydali na putování po Židenicích, kde pro ně na 10 památných místech byly připraveny úkoly a šifry, po jejichž vyluštění se děti dověděly mnohé ze života našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka a společně složily velké puzzle - náš státní znak z roku 1918.
Velké poděkování patří p. uč. L. Menšíkové a p. uč. Krajčirovičovi, kteří s nadšením sobě vlastním tyto krásné dva dny plné zážitků naplánovali.
[26. 10. 2018 12:11:43] [Daniela Míčková - Učitel]

Starší záznamy: Školní rok 2017/2018